PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : معرفی کامل نژادهای سگگلستان
09-26-2011, 00:29
معرفی کامل نژادهای سگ تاریخ شناسی

چگونگی پیدایش سگ برروی زمین :
بنابه کاوشهای باستان شناسی مربوط به 25 تا 30 میلیون سال پیش همزمان با میمون های اولیه حیوانی برروی زمین می زیسته است که دارای بعضی ویژگی های سگ سانان بوده است نام علمی که به این حیوان داده شده است سینودسموس(Cynodesmus) می باشد. درطی تحولی طولانی که تقریبا 1000000 سال به طول انجامید حیوانی به نام تومارکتوس(Tomarctus) برروی زمین ظاهرمی گردد که به گرگ خیلی شبیه است ودرحقیقت جد گرگ امروزی. روباه. شغال. کویوت وتمام سگ سانان محسوب می شود. اولین سگ اهلی بدون شک یک گرگ بوده است که به کانیس فامیلیاریس(Canis familiaris) موسوم شده ودرحدود 12000 سال پیش بتدریج درتمام قسمتهای جهان پراکنده می گردد گرگ بیش ازهرحیوان دیگری ازخانواده سگ سانان به سگ شباهت دارد ودرحقیقت می توان پذیرفت که جد تمام سگهای امروزی گرگ بوده است.

رابطه انسان وسگ درطول تاریخ :
دوستی بین انسان وسگ قدیمی ترین وپایدارترین دوستی است که می توان درطول تاریخ ازآن نام برد. درطی تمام پستی وبلندیهایی که انسان تاکنون شناخته است ازجنگ به صلح وازثروت به فقرو بدبختی سگ یاری وفاداردرکنارانسان بوده است. ازآثارهنری که از4500 سال قبل ازمیلاد مسیح بجای مانده سگ را درصحنه شکارنشان می دهد برروی دسته کاردی که تقریبا دارای 5000 سال قدمت می باشد تصویرسگی با گردن بند نقش بسته است واین شاید اولین نشانه هائی است که سگ ازقدیم الایام برای نگهبانی وحراست انسان بکارمی رفته است. مذاهب وادیان مختلف نیزبرای سگ مقام ویژه ای قائل بودند مصریان قدیم برای سگ مرده خود مقبره وبارگاه می ساختند. کسی که سگی را می کشته به تنبیهات بدنی سخت محکوم می گردیده است ودرصورتیکه کسی نسبت به سگ بی رحمی وشقاوت نشان می داده به مرگ محکوم می شده است. ایرانیان نیزسگ را نگهبان گله وحامی انسان می دانسته اند وکشتن سگ را جرم بزرگی به حساب می آورده اند. معابد یونانیان ورومیان بوسیله سگ نگهبانی ومحافظت می شده است وگاهی اوقات حتی درهرمعبد 1000سگ برای این منظورمورد استفاده قرارمی گرفته است. چینی ها واهالی تبت سگ را مقدس می دانسته اند ودرتبت بعضی ازنژادهای سگ مانند تریرتبتی(terrier (- Tibaten ولهاسا آسپو(Lhassa apso) بعنوان حیوان مقدس منحصرا درصومعه ها ومعابد وپرستش گاهها پرورش داده می شده اند.

سگها درزمانهای باستان:
سیمای سگها درحکاکی ها وپیکرتراشی ها ونقاشی های اولیه بشرمدارک فراوانی درخصوص ظاهرنژادها ونقش آنها درجوامع انسانی به دست می دهد. به نظرمی رسد که تیپ های ماستیف وگریهاند به دلیل قدرت. سرعت. ظرافت واستعداد زیادشان به ویژه درامرشکارونگهبانی بیشترمورد توجه وعلاقه بوده وحتی به عنوان بت مورد پرستش وستایش قرارداشتند. به طوری که درتمدن های مختلف با چندین بت که دارای سرسگ هستند مواجه می شویم. درژاپن باستان این اعتقاد وجود داشت که هرکس با نام چنین خدائی مرتکب خودکشی شود بعد ازمرگ دارای زندگی ولذت ابدی است. درمصراعتقاد داشتند بتی با سرسگ یا با سرگرگ( به نام Anubis) خدای مرگ بوده وروح انسان را به ابدیت می رساند. همچنین مصری ها بتی به شکل گریهاند را می پرستیدند که دارای گوشهایی درازویک دم بزرگ جارومانند بود. این بت به نام seth مظهروخدای بدیها به شمارمی رفت. فرعون ها نیزبرای شکارسگ هایی با پاهای بلند وسرعت زیاد دراختیارداشتند. فاروهاند(Pharaoh Hound) بنا به تاریخ ثبت شده قدیمی ترین سگ اهلی شده محسوب می گردد.
ما می دانیم که سگهایی شبیه به Ibzan Hound نیزتوسط فراعنه باستان نگهداری می شده اند. زیرا تصاویری ازاین سگهای شکاری برروی صخره ها وپاپیروسهای به دست آمده از3000 سال قبل ازمیلاد کشیده شده است.
یکی ازمشهورترین اساطیریونان باستان سربروس(Cerberus) نام دارد که سگی است با سه سرویک دم اژدهایی که ازدروازه ومعبردنیای اموات وجهان آخرت نگهبانی می کند. یونانی ها برای نگهبانی ازسگهای ماستیف وبرای شکارازهاندها استفاده می کردند. همچنین نژاد کوچکتری نیزدراختیارداشتند که برای نمایش وبازی مورد تربیت قرارمی گرفت. این نژاد نهایتا به سگهای نژاد پوینترامروزی ختم شده است.
توجه به سگ وپرورش ظرفیتهای ذهنی وبدنی آن امرجدیدی نیست. ارسطو(322-384 قبل ازمیلاد) به ما می گوید که سگهای کوچک دست آموزدرروزگار وی نیزمورد مراقبت وپرورش بوده اند ومورد علاقه خانمها به حساب می آمدند. رومی ها ازسگ های ماستیف برای نگهبانی و ورزش استفاده می کردند. این سگها دریک میدان با یکدیگرمی جنگیدند. به علاوه رومی ها علاقه زیادی به نگهداری سگهای جنگجو داشتند.
درقرن ششم میلادی اهالی فنیقیه پرورش سگ های ماستیف جنگی را دراروپا به عهده داشتند. اشتیاق وعلاقه زیاد به شکاردرقرون وسطی باعث تقاطع وتداخل نژادهای سگ با یکدیگرگشته ومنجربه ایجاد نژادهای اختصاصی تری برای شکارخرگوش. گوزن وپرندگان شد. ازجمله این نژادها می توان به انواع نژادهای تریرو همچنین نژاد گریهاند اشاره کرد. تا همین اواخراستفاده ازسگهای درنده درورزش وتفریح کاملا متداول بود. اگرچه امروزه چنین ورزش هایی درسطح جهانی ممنوع شده است ولی هنوزهم درجای جای دنیا وحتی کشورخودمان شاهد جنگیدن سگها به عنوان تفریح مردم هستیم. کارتوسعه گروهها ونژادهای جدید سگها ادامه یافت وخالص سازی آنها درطی قرن 16 میلادی صورت گرفت. درهرحال نقاشی هایی که ازهمین ایام به جا مانده است. معیارهای خوبی برای تعیین نژادها ومشخصات آنها به حساب آمده ومی تواند به خوبی محدوده آنها را ازسگهای شکاری گرفته تا سگهای دست پرورده واشرافی نشان دهد.
در21 ژانویه سال 1788 ناپلئون بناپارت نامه ای ازفرانسه برای یکی ازافسرانش درمصرنوشت دراسکندریه سگهای زیادی هستند که می توانند خدمات زیادی به شما بکنند." درسال 1788 ناپلئون اهمیت ونقش سگ درزمان جنگ واحتمالا به عنوان یک نگهبان را درک کرده بود. درآن زمان کمترکسی می توانست عظمت نقشی که سگها به عهده خواهند گرفت چه درجنگ به صورت حمل نامه وجابجائی مجروحان وچه درخلال صلح با کمک به افراد نابینا وکشف مواد منفجره را پیش بینی کند. سرهنگ کنراد موست(( Colonel Kenrad Most درسال 1906 شروع به آموزش سگهای پلیس درمرکزسلطنتی پلیس پروس(دولت قبل ازتشکیل آلمان) (Royal (Prussian Police نمود. وی 8 سال برای تعلیم سگهای پلیس فعالیت نمود. ازاین سگها درخلال جنگ اول جهانی درجبهه شرقی ومتعاقبا جبهه غربی بهره گرفته شد. بعد ازجنگ جهانی اول کمیته ای درانگلستان شکل گرفت به طوری که سرهنگ بالدوین(Colonel Baldwin) مدرسه سگهای پلیس نیروی هوائی سلطنتی(Royal Air Force Dog School) را درانگلیس پایه گذاری نمود. امروزه این مدرسه به موزه سگهای پلیس تبدیل شده وبنام سالن بالدوین(Baldwin Royal) وبه افتخاراونامگذاری شده است. درجنگ جهانی دوم مدارسی برای تعلیم سگهای نگهبان ازهواپیماها وتاسیسات پایه گذاری گردید وبه غیرازژرمن شیپرد ازسایرنژادها نظیرانواع لابرادور. اسپانیل. پوینتر. رتریورو نژادهای شکاری وحتی Irish Water Spaniel نیزدرمدرسه نیروی هوائی سلطنتی انگلیس بهره گرفته شد. سگهای پلیس امروزه دراکثرنقاط جهان مورد استفاده قرارمی گیرند. به طورکه قادرهستند موارمنفجره یا مواد مخدررا کشف نمایند. چندسال قبل درانگلستان یک سگ نژاد Springer Spaniel به نام پیپ(pip) با بوکشیدن توانست محموله حشیش به ارزش شش میلیون پاند را کشف نماید.

اجداد سگ های اهلی
تصور می شود که تمامی سگها از پستانداران اولیه ای به نام miacids که قبل از50 میلیون سال پیش می زیسته اند مشتق شده و به وجود آمده اند. این نوع ازسگهای اولیه دراندازه وشکلهای مختلف یعنی از یک موجود بسیار کوچک به شکل موش خرما تا موجوداتی شبیه به گرگهای امروزی وجود داشته اند. همگی این سگها دارای ساختاردندانی مشابهی با سگهای اهلی شده و وحشی امروزی بوده اند.
سگها در رده گوشتخواران قرار می گیرند. این رده شامل گونه های متفاوتی نظیر کفتار،سمور و همچنین خانواده سگ سانان(canidae)،گرگها،شغالها و سگهای وحشی می شود. نخستین اعضای سگ سانان درحدود 25 میلیون سال قبل درشمال امریکا منشا گرفته و به سمت غرب مهاجرت نموده اند. برخی نیز به سمت جنوب رفته و درجنوب آمریکا روباه ازآنها مشتق شده است.
ما ازتاریخ دقیق زمانی که انسان برای نخستین بار شروع به گرفتن گرگها نمود(باتوجه به تقدم آنها نسبت به سگهای اهلی امروزی) و آنها را دراسارت نگهداری کرد اطلاع زیادی نداریم. اما مدارکی که ازنقاشی های موجود درغارهای انسانهای نخستین به دست آمده می رساند که این امرمی بایست درایام بسیاراولیه صورت گرفته باشد. گله های گرگ به طورطبیعی به دنبال انسانها(چه انسانهای کوچ نشین وچه شهرنشین) حرکت نموده وبه امید یافتن بازمانده های غذا یا شکاربه آنها متکی شدند. به نظرمی رسد که انسان برای نخستین بارشروع به تغذیه بچه های آنها نمود و نهایتا وقتی اهلی ترشدند آنها را مقید ساخت.
گرگها قابلیت تطابق زیادی با محیط خود دارند به طوری که درتمام نقاط دنیا می توان گله های گرگ را مشاهده نمود. همین امرمی تواند علت تنوع زیاد سگهای اهلی را توضیح دهد. گرگ هندی (Indian wolf) ازسوی برخی از جانورشناسان تصورمی شود که یکی ازنخستین اعضاء اهلی شده باشد واحتمالا به عنوان منابع اولیه گوشت موردشکار قرارمی گرفت. نظریات دیگران حاکی از آن است که توله هایی که سرسختی کمتری داشتند درجستجوی غذا جذب محیط های انسانی شدند و یا پس از شکار اهلی ورام گشتند. با این وجود مدارکی از12000 سال قبل ازمیلاد وجود دارد که موجوداتی که انسان را درشکار یاری می نمودند شباهت زیادی با سگ داشته و به گرگ شباهتی ندارند. اعتقادی نیز وجود دارد که سگهای وحشی استرالیائی یا دینگو شباهت زیادی با سگهای اهلی شده اولیه داشته ولی باید دانست که این سگها ازلحاظ رفتارو عادات بیشتربه گرگها شباهت دارند. ازسوی دیگرشباهت بدنی مشخص با گرگ این اعتقاد را به وجود آورده که سگهای ژرمن شیپرد مستقیما با گرگها ارتباط هستند. اگرچه هیچ مدرک استواری دراثبات این قضیه وجود ندارد. مشخص گردیده است که جفتگیری گرگ با سگ منجربه آبستنی می گردد( همین طورجفتگیری بین سگ وشغال) واینکه هر سگی به محیط وحش فرار کند در زمانی نه چندان طولانی به رفتارهای شبیه به گرگ همچون اجداد خود برمی گردد.
دربین تمام نژادها نژاد ژرمن شیپرد یا (Alsatian) شباهت بسیارزیادی به گرگها دارد. درحقیقت زمانی که این نژاد به وسیله کلوپ سگهای انگلیس British Kennel Club شناسائی گردید تحت عنوان سگ گرگی Alsatian wolf dog نامگذاری گردید. جالب است بدانیم که از آخرین گرگ کشته شده درانگلیس حدود 260 سال می گذرد. دراسکاتلند گرگها بیشتر زندگی کرده اند و آخرین مورد کشته شده درسال 1743 بوده است. درسایرقسمتهای جهان گرگها هنوز وجود دارند اگرچه تعداد آنها روبه کاهش است. درحال حاضرتعداد بیشتری ازگرگها درآسیا،آمریکای شمالی و آلاسکا یافت می شوند.
درعصربرونز(درحدود 3500 تا 1000 سال قبل ازمیلاد) انسان از سگها به منظورهای مختلف به خصوص برای شکار و نگهبانی ازگله ها استفاده می برده است. دراین زمان سگهای اهلی به 5 گروه تقسیم شدند که تمام نژادهای امروزی ازآنها مشتق شده اند. این گروهها عبارتند ازتیپ اشپیتز(spitz)،سگهای گله(sheep dogs)،ماستیف(mastiffs)،پوینتر(pointe rs) وگری هاند (grey hounds). بعدها که انسانها شروع به مسافرت نمودند(به عنوان سرباز،اکتشاف کننده،مهاجر،بازرگان و000) بین این سگها درسرتاسرجهان جفتگیری به عمل آمد ونسلهای جدیدی به وجود آمدند.

گلستان
09-26-2011, 00:30

گلستان
09-26-2011, 00:35
نژاد سگ ها
دردوران کلاسیک پیشین یونانی ها سگ های گرگ مانندی داشتند. ارسطو فیلسوف یونانی نژادهای مختلفی ازسگ ها را فهرست و براساس اینکه آنها ازچه کشورهایی آمده اند نامگذاری نمود. بنابراین 300 سال قبل ازمیلاد مسیح سگ هایی وجود داشتند که ازکشورهای ***ینایکا. هند. مصر و000 بودند اما تاریخ هیچگونه گزارشی درمورد اینکه چرا بین هرکدام تفاوت است نداشت.
همواره ازدوره ما قبل تاریخ اینطور بوده است که سگ ها و نژادهای امروزی شباهت زیادی به سگ های آن دوره داشته اند که از یک جهش طبیعی به وجود آمده اند محصول این جهش طبیعی به خوبی محصول آمیزش امروزه است که به کمک انسانها به وجود آمده است. درحالی که نسل ها ونژادهای جدیدی ازسگ رشد یافته بودند اما طبقه بندی آنها براساس استفاده ازآنها صورت گرفت. برای شکارکردن. نگهبانی دادن. چوپانی کردن. جنگیدن . مسابقه دادن ورقابت کردن. نجات دادن. کارکردن. همراهی کردن وراهنمایی نمودن.

سگ های شکاری
درتاریخ این گونه آمده است که درهرجا که شکارستیز و یا کشمکشی رخ می دهد سگ ها نقش یک شهروند را بازی می کردند. از لابلای قرون چنین مشهود است که سگ های کارگراسپانیل. توله های شکاری یابنده. طعمه های مرده. تازی های شکاری. سگ های شکاریاب و سگ های شکاری پاکوتاه تعدادی ازانواع سگ ها هستند که قرن ها برای شکارکردن مورد استفاده قرارمی گرفتند. اما سگ های شکاری کوچکتری نیزشناخته شده اند که شامل نوعی سگ آلمانی با اندامی متوسط سگ تازی پولی وسموید می باشد. در رم سگ های شکاری ازارزش واعتباربالایی برخورداربودند. " اوید" شاعرلاتین دستورالعمل هایی برای تربیت توله هایی مطلوب ارائه داد.
نظریه پرداز یونانی ونویسنده کتاب کینگتیکا در گشت وگذاری که شخصا انجام داد به پرورش سگ های کوچکی پرداخت ودرضمن پرورش و پس ازبررسی دریافت که این سگ ها برای شکارکردن درجنگل ها سازگاری یافتند. درطی قرون وسطی اولین شکل درست و صحیح تقسیم بندی سگ های شکاری به جهت تخصص هریک از آنها در شکار بوجود آمد که عبارت بودند از: سگ های شکارنما و شکاریاب برای یافتن طعمه و شکار که دریدن و تکه تکه کردن طعمه هایی مانند گوزن های نر بود اختصاص یافتند. سگ های شکاری تازی نیز برای کارهای زیراستفاده می شدند: " مولوسوس برای حمله کردن وسگ های آبی برای ساختن لانه درزیرزمین" سگ ها به عنوان یک عامل تفریحی درزندگی ما انسانها بی نهایت مهم شده اند وبه همین دلیل برای توجه زیاد به سگ ها سعی وتلاش می شد وبه صاحبان سگ ها توصیه می شد که سگ ها را بعد ازبازگشت ازشکار گرم وکاسه های غذاخوری چوبی آنها را تمیزنگاه دارند. خوب است بدانیم که درقرن هفدهم مقدم ترین کشور برای داشتن سگ های شکاری کشور فرانسه بود. همه پادشاهان امریکایی شکارکردن را دوست می داشتند و همچنین می دانستند که چطوردرمورد شکارها با عظمتی شاهانه برخورد کنند به همین دلیل شکارکردن گوزن و روباه جزو امور روزانه آنها شده بود.
طبقه متوسط شکارچیان همواره یک یا دو سگ را که معمولا ازنوع سگ های شکارنما وشکاریاب بودند را به همراه داشتند. سگ ها معمولا سگ های شکاری تازی بودند که با رفتارهای غریزی خود برای یافتن شکار و تکه تکه کردن آنها مورد استفاده قرارمی گرفتند. آنها شکار را به منطقه وسیعی که شکارچی بتواند آن را به راحتی به چنگ آورد هدایت می کردند. انسان به سگ آموزش داد که بر روی یک پنجه بایستد به این معنا بود که شکار درست روبروی او قراردارد. چون گاهی اوقات جانور شکاری بعد ازصدمه دیدن فرارمی کرد. انسان به سگ یاد داد که شکار را پیدا کند و ریتریورها که مخصوص یافتن طعمه های شکاری بودند درهرجا که این طعمه ها می افتادند قرار داشتند. همچنین شکارچی توله های شکاری را برای بیرون کشیدن شکارها ازغارها پرورش می داد تا جایی که توله های شکاری در این کار خبره وکارآزموده شدند توله شکاری متجاوز با پاهای کوتاه ودندان های خطرناک به تونل هایی که توسط حیواناتی مانند روباهها. گورکن ها وراسوها حفر می شد راه می یافت.

سگ های نگهبان
از زمان های قدیم سگ ها درکنار شکار کردن مهارت های دیگری داشتند. ازمیان تمامی استعدادهای ارزشمند آنها می توان به فطرت نگهبان بودن آنها اشاره کرد. درطی قرون وسطی سگ ها در دیرها پرورش می یافتند و اغلب اوقات به عنوان سگ های همراه بودند اما در مواقع ضروری برای دفاع و مراقبت مورد استفاده قرارمی گرفتند. به عنوان مثال سگ شامه قوی به وسیله راهب ها در دیری واقع دمحله اس.تی هابرت در آردینس بلژیک خلق شد. سگ چوپانی آلمانی به دست راهب های آلمانی پرورش یافت. چون راهب ها مایل بودند که سگ ها از آنها درمقابل راهزن ها دفاع کنند. احتمالا در یونان باستان تعدادی ازسگ ها از آمیزش با مولوسوس به وجود آمده اند اما جد ونیای تمامی سگ های نگهبان با حجم بزرگتر و قدرت حمله بیشتر برای نگهبانی کردن از اماکن مقدس بکارگرفته می شدند. درافسانه ها واساطیر آمده است که یک نوع سگ مخصوص درحدود بیست و یک مایل(6/32 کیلومتر) می دوید و دزد یا شخص مزاحمی که ازمعابد یونانی چیزی سرقت کرده بود را دستگیرمی کرد. سگ های نگهبان نسل جدید نتیجه تخصیص یافتن ازمیان نسلها ونژادهای مختلف می باشند که به این سگ ها آموزش داده می شد تا بتوانند درجاده ها و مسیرها برموانع و مشکلات غلبه کنند و اینکه چطور بدون اینکه به افراد صدمه بزنند به انها حمله کنند چطور از تیررس گلوله ها دورشوند ویا غذایی را که از طرف غریبه ها به آنها داده می شود رد کنند چگونه مسافت زیادی را بدوند ویا اینکه خونسردی خود را حفظ کنند.استفاده از سگ های نگهبان بین افراد پلیس به طورمشترک مرسوم بود. نسل هایی ازقبیل: سگ گله آلمانی. سگ گله بلژیکی. دوبرمن. ایردیل. اس چنیورز. روتویلر. بلادهوند وتوله شکاری لابرادوری.
آموزش به سگ های نگهبان از یک سالی شروع می شد واین آموزش تا هفت یا هشت سال بعد ادامه می یافت. زمانی که سگ ها بازنشسته می شدند حقوق بازنشستگی خود را ازصاحبشان می گرفتند. همچنین سگ های نگهبان خانگی به مدت چند ماه درمدرسه ها آموزش می دیدند. بنابراین هیچ فردی برای حفاظت از خانه اش به اداره نگهبانی نیاز نداشت. تعداد زیادی ازسگ های همراه با اولین آموزش خود برای همیشه یاد می گیرند که جزئی ازخانواده انسانها هستند ومی توانند به راحتی ازخانه وکاشانه ارباب خود دفاع کنند. این دفاع ومراقبت به کمک پارس کردن با صدای بلند می باشد تا به این وسیله اشخاص مزاحم را ازاطراف خانه دورکنند

سگ های گله
به حتم نژادهایی ازسگ ها به خصوص برای اینکه از چهارپایان اهلی دربرابرشکارگرها محافظت کنند پرورش یافته بودند. به این ترتیب که آنها خودشان به این چهارپایان آسیب نمی رساندند بلکه به بهترین شکل ازگله مراقبت می کردند. اینها به عنوان سگ چوپان یا سگ گله شناخته شده اند.
برای اولین بار سگ رمه هزاران سال قبل برای کمک به چوپانان وحشی درآسیا بکارگرفته شد. به زودی این سگ های گله بزرگ و دلیر و شجاع شدند و برای حمله کردن به گلوی خرس ها. گرگ ها یا هرحیوان مزاحم دیگر آماده شدند. سپس بازرگانان فینیقی این سگها را به اروپا بردند جایی که آنها می توانستند با سگ های محلی ارتباط برقرارکنند و به نسل ها و نژادهای معروف پرجمعیت تری توسعه یابند. سگ هایی مقدمتر بودند که پوشش سفید داشتند چون درشب به راحتی دیده می شدند و از سگ ها وگرگ های تیره رنگ قابل تشخیص بودند. این توضیح برای این است که چرا امروزه سگ های گله سگهایی با پوشش سفید هستند ازقبیل: " گاواس. مارمانو. تاترا. پیرنیزو برگاماسکو." نمونه های خوب دیگر از انواع سگ ها عبارتنداز: " سگ گله آلمانی. سگ گله بلژیکی. سگ تازی نروژی. سگ گله اسکاتلندی. سگ دم کل وترکی". هرچند که امروزه تعدادی از این سگ ها بیشتربرای دفاع کردن پرورش می یابند تا برای نگهبانی دادن. هنوزدرانگلستان رقابت بین سگ های گله وجود دارد. این سگ ها باید قادرباشند ده راس گوسفند را درمسافتی حدود8000 متر بیابند و آنها را به جمع رمه هدایت کنند. آنها با تمرکز و با سرعت کارکنند. نباید به گوسفندان حمله کنند و یا آنها را گازبگیرند. درکنارجمع کردن رمه گوسفندان و گاوها سگ گله باید قادرباشد که غازها. اردک ها. مرغها وخرگوش های خانگی را بدون هیچ توجهی به وسوسه گرسنگی خود به رمه هدایت کنند. درقرن پیش هنگامی که تهدید و ترس برای گله ازطرف خرسها وگرگ ها به طور چشمگیری کم شد وظیفه یافتن حیوانات گمشده وبازگرداندن آنها به گله به وظایف سگ ها اضافه شد. اما بهترین نوع سگ گله یک توله مهربان وملایم است. توله ای که بتواند با سگ های نگهبان مسن وپیرکارکند.

سگ های جنگ
درگذشته ای نه چندان دور در جنگ ها از سگ ها به عنوان نگهبان قاصد و دیده بان استفاده می شد تا مهمات. دارو و تجهیزات ارتباطی را حمل کنند وهمینطور مینها را جا گذاری کرده وافراد صدمه دیده را بیابند. تعدادی از انواع سگ ها که به طورمعمول برای شکارکردن مورد استفاده قرارمی گرفتند ازمیان سگ های گله آلمانی ظاهرشده بودند مانند " بوویر وبریارد". به عنوان مثال رمانی ها درجنگ ها ازسگ ها به عنوان انتقال دهنده پیغام ها و حمله به سگ های دیگراستفاده می کردند. مولوسوس برای حمله به حیوانات دیگر و دفاع ازخود به دندان های گازانبر مانند وطوق های پهن و زبرآهنی مجهزشده بود. به همین دلیل در مواجهه با هر صحنه ای قبل ازاینکه نبردی آغازشود دشمن می گریخت. بیشتر سگ های مفلوک دستیار سگ های قاصد بودند. دستورات نظامی داخل لوله های مسی کوچکی قرارمی گرفت و بعد ازاین سگ مفلوک مجبورمی شد آن را قورت بدهد چرا که این لوله ها شامل خبرهای ضروری بودند. دریافت کننده خبربه هیچ وجه منتظر نمی ماند که لوله به طورطبیعی ازبدن حیوان خارج شود وبه جای این پیغام رسان را می کشت. اما ارتش پیشرفته آلمان همیشه ترجیح می داد از نژادهای طبیعی کشور خود استفاده کند. بنابراین آنها را ازسگ های گله آلمانی کمک می گرفتند. سگ هایی مانند " سگ گله اسکاتلندی . دوبرمن ورتویلر".
استفاده ازنژادهایی با پوشش سفید ممنوع شد چون این سگ ها به آسانی توسط دشمن شناسایی می شدند و مورد حمله قرارمی گرفتند. درطی جنگ جهانی اول سگ ها با ماسک های گاز مجهز می شدند. درجنگ جهانی دوم آلمانی ها ارتشی متشکل از200هزار سگ آموزش دیده داشتند که از اردوی متمرکزشده نازی ها نگهبانی می کردند. امریکایی ها ازسگ ها بیشتر برای فتحی صلح جویانه درجزایر ژاپن استفاده می کردند. سگ ها تیراندازها را شناسایی می کردند وافراد صدمه دیده را درجنگ ها می یافتند. آنها آموزش می دیدند که غذای خود را از واگن های حامل غذا ومهمات تهیه کنند. انسانها درپشت سگ های مفلوک گرسنه t.n.t قرار می گرفتند که با منفجرشدن این ماده سگ ها به طرف دشمن پیشروی می کردند.

سگ های مسابقه ومبارز
معمولا برای مسابقه دادن و مبارزه کردن از سگ های نجیب و اصیل کمتر استفاده می شد. سگ های مخصوص مسابقه ازمدتها قبل یعنی در زمان رومی های پیشین که از قبیله گال بودند انتخاب و تربیت شدند. دراین مسابقات سگ ها یکی پس ازدیگری درمسابقه شرکت می کردند وتماشاگران روی نتیجه مسابقه همچون مسابقات اسب سواری شرط بندی می کردند. درقرن شانزدهم درانگلستان قوانینی وضع شد جوامع و گروهی سازمان یافتند ومسابقه دو پایه گذاری گردید که سگ ها برای شرکت دراین نوع مسابقه ها پرورش می یافتند. دو نوع ازنژادهای این سگ های مسابقه یعنی سگ طعمه گیر و تازی تیزدو هنوز هم به خاطرسرعت و وقارشان شناخته شده و مطرح هستند. مسابقه سگ ها در ابتدا به این صورت بود که سگ های مسابقه به وسیله یک خرگوش صحرایی طبیعی به سمت آن کشیده می شدند و اولین سگی که طعمه را بدست می آورد برنده می شد اما چون دوستداران حیوانات به این عمل اعتراض کردند درسال 1876 میلادی اولین خرگوش خودکارمکانیکی اختراع شد. مکانیزم این خرگوش خودکاردرسال 1900 به کمک یک مهندس امریکایی به نام اون اسمیت کاملتر و این عمل سبب پیشرفت بسیاری درورزش شد. اگرچه هنوز هم دربعضی ازکشورها مانند آنگولاساکسون و اسپانیا ازخرگوش زنده استفاده می کنند اما امروزه دربیشتر شهرها سگ های مسابقه به وسیله خرگوش مکانیکی هدایت می شوند واین هدایت کردن درمسیری شنی مخصوص دو درمسافتی حدود هزارمتر می باشد. آموزش دادن به سگ های مسابقه درزمان نه ماهگی آنها شروع وتقریبا نه ماه دیگرهم قبل از اینکه سگ کاملا برای شرکت درمسابقه آمادگی یابد صرف تعلیم دادن به این سگ ها می شود.ایده آل ترین سگ مسابقه نباید بیشتراز6/13 پوند (6 کیلوگرم) وزن داشته باشد وباید قادرباشد که درحدود 400متر را به مدت 22 دقیقه بدود. تاریخ می گوید که این مسابقه و رقابت ها بین سگ ها و یا سگ ها با حیوانات وحشیتر صورت می گرفت که این رقابت ها درمحلهای مخصوص تمرین برگزارمی شد. این رقابت ها درروم باستان بین سگ ها و ببرها. سگ ها وشیرها و سگ ها با سگ ها درمکانی به نام آمفی تئاترانجام می شد. اغلب بیشترین سگی که مورد استفاده قرارمی گرفت مولوسوس بود. مولوسوس سگی است که توانایی حمل باری بیشتر از170 پوند را دارد. دربریتانیا سگ های مبارز قوی به نام سگ های جنگجوی بریتانیایی شناخته شده اند. درگذشته این سگ های پرورش یافته به کشورهای بیگانه هم فروخته می شدند.از این نوع می توان بولداگ را نام برد. بولداگ یک سگ انگلیسی است که برای جنگیدن با گاوهای نر پرورش یافت. بینی بولداگ کوتاه بزرگ و رو به بالا می باشد بنابراین می تواند حتی هنگامی که یک گاو نر محکم به گلویش چسبیده است نفس بکشد. اولین کشوری که درسال 1689 توسط قانون رقات ومبارزه بین سگ ها را ممنوع کرد کشور هلند بود که درحدود 150 سال بعد دو کشور فرانسه وانگلستان نیز به پیروی ازهلند این نوع رقابت ومبارزه را ممنوع کردند. اگرچه امروزه بعضی از ورزش ها که درمکان های مختلف صورت می گیرد برخلاف قانون می باشد.

سگ های نجات دهنده
مشهورترین سگ نجات دهنده " اس. تی. برنارد" می باشد که دراینجا با یک استوانه کنیاکی که به دورگردنش آویخته شده تصویر شده است و این استوانه نشانه ای است برای کوهنوردانی که به وسیله بهمن درکوهها صدمه دیده اند. درحدود 300 سال پیش این سگ های بزرگ به وسیله " صنوبیت برادرز" در هاسبیگ محله ای از اس. تی. برنارد واقع درسوئیس برای یافتن افراد گمشده پرورش یافته بودند. این سگ ها نتیجه آمیزش بین سگ های آلمانی . دانمارکی. وکانادایی می باشند. سگ های نجات دهنده به هزاران سگ اس. تی. برنارد حمله کردند وداستان ویژه اس. تی. برنارد ها با سگی به نام " باری" یک افسانه و داستان شد. به طور آشکار باری چهل و چهار نفر را از برف نجات داد وخودش به عنوان نفرچهل و پنجم کشته شد چرا که او را به جای خرس اشتباه گرفته بودند. اسم باری ازکلمه بری آمده است که درآلمان به معنی خرس کوچک می باشد. قانون به باری در پاریس هدیه داد و برای چهارسال اس. تی. برنارد به عنوان " باری هاند" شناخته شد. اس. تی. برنارد سگی نیست که فقط برای نجات دادن مورد استفاده قرارگرفته باشد. از این سگ های نجات دهنده( ازنوع مولوسی) درقرن ها قبل برای ترسیم کردن اثر و نشان درجاده ها که بر اثرکولاک وبرف ناپدید می شد استفاده می کردند. امروزه بیشتر ترجیح داده می شود که ازسگ ها برای نجات دادن افراد پس از ریزش برف و بهمن و یا وقوع زلزله استفاده کنند و این سگ ها سگ های کله آلمانی هستند. بیشترین کمکهای معمول سگ ها نجات دادن افراد از داخل آب می باشد که اغلب به عهده سگهای نجات دهنده کانادایی است .

سگ های کارگر
اغلب سگ ها درگروه سگ های کارگرطبقه بندی می شوند هرچند که کار آنها شکارکردن. نگهبانی دادن. نجات دادن یا دیگرفعالیت ها باشد. تا سال 1350 سگ ها برای کشیدن گاری های باری که حاوی کالای سنگین بود آموزش می دیدند ولی سرانجام قوانینی وضع شد که در آن کارکشیدن ازسگ ها را بیشتر از حد متعارف ممنوع نمود. این سگ ها دراسکاتلند به چرخه صنعت تبدیل شدند و در" وایس" چرخ ماشین کره گیری را می چرخاندند. دراروپای مرکزی برای کندن زمین بهره برداری می شدند و در مشرق دور به عنوان چرخه مقدس برای راهبان به حساب می آمدند. درهلند و دانمارک ازسگ های کارگر آلمانی برای اینکه منفذهای کوچک را در لوله های گاز زیرزمین تشخیص دهند استفاده می شد اما زمانی که مردم ازلحاظ بهداشتی دروضع بدی قرارداشتند ازاین سگ ها برای دور کردن انگل ها وهمینطور گرم نگه داشتن بدن صاحبانشان استفاده می شد. سگ های سورتمه ای تنها امکان برای عبورکردن از زمین های یخ زده می باشند. اسکیموهای آلاسکایی با تشکیل گروهی درسالهای( 1928-1872) به قطب عزیمت نمودند که دراین گروه " والرنیونوس" و "دوک" نیز حضور داشتند. آنها نیزبا کمک سگ های سورتمه ای توانستند ملزومات وتجهیزات خود را به روستاها ببرند. درکشورهای بسیار سرد سگ های سورتمه ای ازقبیل سگ های اسکیمویی به شکل پروانه ای جفت جفت و کنارهم تکمیل یافته اند. اسکیموها واهالی سیبری ازروش های متفاوت برای بردگی ازسگ ها استفاده می کردند. درآلاسکا عموم مردم به استفاده بیش ازحد ازسگ های سورتمه ای بارکش اعتراض زیادی نمودند برای مثال درآنکریج اسکیموهای آلاسکایی ازسگ های سورتمه ای برای طی کردن مسافتی بیشتراز500 مایل (800 کیلومتر) به طورمتناوب استفاده می کردند. اما کاردیگری که به وسیله سگ های تربیت شده مخصوص انجام می گرفت پیدا کردن قارچ های دنبلانی مناطق مشخص ایتالیا وفرانسه بود. قارچ دنبلان یک قارچ خوشمزه. گران وکمیاب است. این قارچ دراطراف درخت بلوط رشد می کند. اما این جستجو تنها به وسیله سگ های دورگه یا توله های شکاری که هیچ گاه به وسیله شکارهای کوچک ازهدف خود منحرف نمی شوند صورت می گیرد. توله های شکاری سگ های باست و سگ های شناور همچنین برای گرفتن موش ها درانبارغذا مورد استفاده قرار می گرفتند. امروزه ازسگ ها درتحقیقات شیمیایی ویا سرگرم کردن مردم درسیرک ها وشرکت درفیلم های تلویزیون وسینمایی همراه با انسانها ویاحتی مقدم برانسانها استفاده می شود.

سگ های مصاحب همراه
درحالی که قرون وسطی به پایان می رسید مهرو محبت درمورد سگ ها افزایش یافت. دراوایل نهضت رنسانس داشتن یک سگ زیبا موجب غرورو افتخاربود. اینکه افراد با یک سگ همراه به نام مولوسوس بیرون بروند نشانه ای ازمقام بود. امروزه تعداد زیادی ازسگ های عمومی ازنژادهای سگ های کارگرمی باشند. همچون " پوره فورمرپوننینگ" سگ آبی. نژاد دالماسی. فوکستریوری. نژاد شکاری قدیمی. توله شکاری اسکاتلندی وسگ نگهبانی باستانی". سگ های همراه قدیمی به اندازه متوسط. کوچک ویا خیلی کوچک هستند. پرورش دادن نژادهای به اصطلاح بازیچه ای جذابیت بیشتری داشت. تعدادی ازاین پرورش دهندگان آنها را تا وزنی معادل 5/2 پوند( 1/1 کیلوگرم) پرورش می دادند. البته امروزه بیشترسگ ها به عنوان مصاحب وهمپا به خانه ها آورده شده اند وجزئی ازافراد خانواده به حساب می آیند واین درحالی است که اندازه آنها و همینطور نژاد اجدادشان مسئله ای حائزاهمیت برای صاحبانشان نمی باشد.

سگ های راهبرو راهنما
آخرین گروه سگ های همراه آنهایی هستند که برای کمک کردن به افرادی که ازلحاظ فیزیکی ناتوان هستند همچون افرادی که ازلحاظ بینایی وشنوایی مشکل دارند یا ازناتوانی های بدنی دیگر رنج می برند بکارگرفته می شوند. اولین مرکز تربیت کردن سگ های همراه درسال 1915 درکشورهای فرانسه وآلمان بوجود آمد. بقیه مراکز به سرعت یکی پس ازدیگری درسرتاسرجهان طراحی شدند ودراین مراکزبه سگ ها تعلیم دادند که سربازهایی که درجنگ ازلحاظ بینایی صدمه دیده بودند را بازگردانند. با تعلیم سگ های بلژیکی. لابرادوری. بوکسروکلی نتایج خوبی بدست آمد اما باید گفت که سگ گله آلمانی به دلیل هوش و ذکاوت سرشار در اغلب موارد جهت هرنوع آموزشی ترجیح داده می شوند. دردهه اخیر سگ ها برای هوشیار کردن افرادی که ازلحاظ شنوایی مشکل داشتند تربیت شده اند و یا اینکه افراد را ازخطری که دراطرافشان است آگاه کنند وهمینطوربه کسانی که مجبورهستند روی ویلچرباشند کمک نمایند

گلستان
09-26-2011, 00:37
Bedlington Terrie
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند .]

توضیحات
این نژاد بعنوان سگی شیردل با ظاهری شبه به بره توصیف می شود. با پیشانی خمیده و موهای فر خورده واقعاً شبیه به یک گوسفند کوچک است. چشم ها کوچک و فرو رفته می باشد. موها حالت مضاعف دارد ، لایه سطحی زبر و خشن و لایه زیرین نرم است. در رنگهای آبی ، جگری و شنی یافت می شود. این نژاد ممکن است دارای خال های سرخ در بالای چشم ، روی پاها ، سینه و در پشت باشد.

خلق وخو
بِدلینگتون تِریِر امروزی سگی است مهربان و اجتماعی،شاد و بازیگوش. رابطه خوبی با کودکان و غریبه ها دارد،وفادار و سرزنده. بهتر است تا از تولگی آنرا به گربه ها وسایر حیوانات خانگی عادت داد. معمولاً با سایر سگها خو می گیرد اما باید توجه داشت تا از سگهای سلطه گر و تهاجمی دور باشد چراکه یک بار جنگ می تواند روحیه جنگ جویانه را در او زنده کند. سگ شجاعی است و قادر به دویدن با سرعت زیاد است. فقط در مکانهای محصور آنرا از قلاده آزاد کنید.

وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (8-10) ک.گ ، وزن در ماده ها: (8) ک.گ
ارتفاع در نرها: (41-43) س.م ، ارتفاع در ماده ها: (38-41) س.م

مشکلات سلامتی
بِدلینگتون تِریِر می تواند به مشکلات ارثی جگر و بیماریهای کلیوی مبتلا گردد. مشکلات تیروئید ، بیماریهای چشمی مانند آب مروارید و بیماری شبکیه چشم قابل ذکر می باشد.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد به شرطی که به او اجازه فعالیت بدنی روزانه داده شود غالباً در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد.

فعالیت بدنی
بِدلینگتون تِریِر به میزان معینی به فعالیت بدنی و ورزش در روز نیاز دارد و در غیر این صورت همانند سایر تریرها به یک حیوان تخس و شرور در داخل خانه تبدیل می شود.

طول عمر
17 سال یا بیشتر.

آراستن
ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز می باشد و هر 6 هفته موها باید بصورت تخصصی کوتاه شود. بطور منظم به شست و شو نیاز دارد و گوشها باید مرتباً تمیز شوند. گرچه بر خلاف اکثر نژادها شستن بِدلینگتون تِریِر باعث خشکی پوستش نمی شود اما باید از زیاده روی در شست و شوی آن خودداری کرد. بِدلینگتون تِریِر سگ مناسبی برای افرادی است که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند.

تاریخچه
جد بِدلینگتون تِریِر ، نژاد Roth Bury می باشد که در گذشته در ناحیه Roth Bury در انگلستان توسط کولی های آن منطقه جهت شکار خرگوش و روباه پرورش می یافته. در سال 1825 سگ نری از نژاد Roth Bury با ماده ای از نژاد Bedlington جفتگیری و حاصل آن نژاد بِدلینگتون تِریِر امروزی بود. برخی اعتقاد دارند که نژادهای Otter Hound و Dandie Dinmont Terrier نیز در ایجاد این نژاد سهیم بوده اند.

گروه
تریرها.

Welsh Corgi
[فقط کاربران عضو می توانند لینک ها را ببینند .]


توضیحات
وِلش کُرگی سگی دراز و کوتاه ، با گوشهای برافراشته و صورتی شبیه به روباه است. دارای دو نوع Pembrok و Cardigan می باشد که در نوع Pembrok دم وجود ندارد اما نوع Cardigan دارای دمی بلند و پرپشت می باشد. در نوع Pembrok چشم ها و بینی تیره است اما در نوع Cardigan رنگ چشم ها و بینی روشن نیز یافت می شود. رنگ پوشش خارجی آنها متغایر است و تقرباً هر رنگی را اعم از قهوه ای ، سرخ ، سیاه ، سفید و غیره شامل می شود.معمولاً رنگ Pembrok ها روشن تر از Cardigan ها است و گوشها کوچکتر و به یکدیگر نزدیکترند.

خلق وخو
سگی سرسخت ، باهوش ، مدافع و فداکار است. وِلش کُرگی بسیار فعال و فداکاراست و رابطه خوبی با کودکان دارد. نسبت به غریبه ها خشن است و باید از سنین پایین او را اجتماعی کرد تا در برابر غریبه ها حالت تهاجمی شدید پیدا نکند. بسیاری از این سگهای کوچک جثه جان خود را در دفاع و محافظت از قلمروشان از دست داده اند! نسبتاً زیاد پارس می کنند و دیدبان های خوبی می باشند. نرها معمولاً حالت تهاجمی نسبت به یکدیگر دارند خصوصاً زمانی که سگ ماده ای در میان باشد.

وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (11-14) ک.گ ، وزن در ماده ها: (11-13) ک.گ
ارتفاع در نرها: (25-30) س.م ، ارتفاع در ماده ها: (25-30) س.م

مشکلات سلامتی
مشکلات ستون فقرات و گلوکوم شایع می باشد. از دادن غذای زیاد اجتناب کنید چراکه استعداد خوبی در فربه شدن دارد.

شرایط نگهداری
برای نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. اصولاً در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد.

فعالیت بدنی
اصولاً سگ فعال و پر جنب و جوشی است و به فعالیتهای روزانه منظم نیاز دارد.

طول عمر
حدود 12-15 سال.

آراستن
آراستن موهای کوتاه ، صاف و ضد آب وِلش کُرگی آسان می باشد. برس زدن روزانه و استحمام در مواقع ضروی مناسب می باشد. این نژاد دوبار در سال ریزش مو دارد.

تاریخچه
دو نوع Pembrok و Cardigan تنها بمدت 70 سال است که جدا شده اند. در مورد منشأ این نژاد اختلاف نظر وجود دارد اما به نظرمی رسد که اجداد وِلش کُرگی را Swedish Vall Hound تشکیل می دهند که سالها پیش به وِلش برده شد. این نژاد برای دیدبانی ، محافظت و چوپانی مناسب می باشد.

گروه
سگهای کاری